Provizní plavby - Palubní účet a výdaje na lodi, spropitné
Vyhledávání
Datum odjezdu

Zasílání novinek

Levné plavby

Costa Diadema - Francie, Španělsko, Baleáry, Itálie

8-denní plavba
strava: plná penze
od 19 740

Costa Victoria - Réunion, Mauritius, Seychely, Madagaskar

15-denní plavba
strava: plná penze
od 19 740
Jste zde: Provizní plavby Praktické info Palubní účet a výdaje na lodi, spropitné

Palubní účet a výdaje na lodi, spropitné

Na všech lodích se používá bezhotovostní platební systém. Veškeré nákupy, jako nápoje, veškeré služby, faktultativní výlety se platí palubní kartou.

 

Palubní karta

Každý host obdrží při nalodění palubní kartu, která potvrzuje vaši identitu během plavby a zároveň slouží pro bezhotovostní úhradu. Na váš osobní účet tak budou připsány všechny úhrady za nákup dárků, za nápoje v restauracích, barech, vinárnách a kavárnách, za služby čistírny a prádleny, internet, za fakultativní výlety na pevnině. Jedinou vyjímkou je kasino, kde kartu nemůžete použít.

Palubní kartu je třeba mít při sobě při každém opuštění lodi. Slouží jako elektronická kontrola přítomnosti či nepřítomnosti hostů na palubě a také pouze při jejím předložení budete vpuštěni do areálu cruise terminálu. V některých destinacích není třeba nosit s sebou na pevninu pas, stačí se prokázat palubní kartou. Tuto možnost je ale vždy nutné ověřit v palubních novinách.  

 

Aktivace palubní karty a závěrečné vyúčtování

Po nástupu na loď je třeba provést aktivaci palubní karty, abyste ji mohli používat pro své platby na lodi. Aktivaci lze provést dvěma způsoby:

 

Povolení inkasa z účtu

Vyplněním formuláře nebo prostřednictvím interaktivních obrazovek povolíte lodní společnosti inkaso z vašeho účtu do výše odsouhlasené útraty. Lodní společnost si na dobu platby provede blokaci předpokládané částky útraty. Pro tento úkon jsou akceptované pouze platební karty, nikoliv kreditní. Platební karta nesmí mít nastavený příliš nízký limit a musí být uvolněná pro zahraniční platby.
Tento způsob úhrady služeb na lodi doporučujeme, je nejsnažší a nejpohodlnější.

 

Vložení kreditu v hotovosti

Druhou možností je vložení hotovosti v kanceláři účetních na lodi (informace o místua úředních hodinách jsou uvedené v palubních novinách). Na konci plavby je třeba se opět osobně dostavit ke konečnému vyrovnání účtu. Pokud během plavby vaše útrata překročí vložený kredit, budete vyzvání k jeho navýšení.

 

Na konci plavby obdržíte závěrečné vyúčtování, ve kterém budou detailně uvedeny všechny vaše úhrady. Na mnoha lodích je možná průběžná kontrola účtu prostřednictvím interaktivní obrazovky v kajutě nebo u totemů ve veřejných prostorách lodi či je možné požádat o vytištění mezisoučtu útraty na recepci. Doporučujeme průběžnou kontrolu účtu provést.

 

Měna a směnárna, bankomaty

Zákonnou měnou na lodích je euro nebo americký dolar. Měna je daná lodní společností či destinací. Informujte se vždy při závazné rezervaci plavby, jaká měna je platná pro vaši plavbu.  

Služby směnárny na lodi jsou omezené. Směnárna je obvykle zavřená, pokud loď kotví v přístavu a tak vám doporučujeme, abyste měli sebou vždy dostatek místní měny. Na lodi nejsou žádné automatické bankomaty, hotovost je možné vybírat vždy v přístavech. Bankomaty však obvykle vydávají pouze místní měnu, pouze u některých bankomatů je možná volba měny (často tomu tak je v oblasti Karibiku).

 

Spropitné

V základní ceně plavby není obvykle zahrnuté povinné spropitné. To se vybírá až na lodi a o příslušnou částku je denně zatížen váš palubní účet. Výše spropitného je předem stanovená a povinnost úhrady bude též zakotvená ve vaší cestovní smlouvě.
Spropitné (servive charge) je rozdělováno mezi celou posádku a to i mezi členy, kteří se pohybují "za oponou", tedy pracovníky prádelny, kuchaře, lodníky a další personál.

Pokud budete během plavby velice spokojeni se službami kajutového stevarda, číšníka či jiného člena personálu, je možné mu ještě předat individuální finanční odměnu.

 

 

 


Fotogalerie

účet